کاریابی متخصصین نرم افزارکامپیوتر

مشاغل موفق IT در سال ۲۰۱۹ ‌

در سال ۲۰۱۹ میلادی مردم بیشتر به سراغ چه مشاغلی رفتند؟
سایت لینکدین به مناسبت پایان سال ۲۰۱۹ میلادی گزارشی در ارتباط با مشاغل برتر دنیای فناوری اطلاعات منتشر کرد. گزارشی که نشان می‌دهد، شاغلان فعال در حوزه هوش مصنوعی بیش از ۱۰۰ هزار دلار در سال درآمد داشته‌اند و رتبه یک فهرست سایت لینکدین هستند.

شبکه کاریابی لینکدین در آخرین گزارش دسامبر ۲۰۱۹ میلادی فهرستی در ارتباط با مشاغلی منتشر کرد که در پنج سال گذشته بیشترین میزان استخدام را تجربه کرده بودند. رتبه نخست این فهرست به رشته هوش مصنوعی و افرادی اختصاص دارد که قادر هستند از الگوریتم‌های پیچیده مبتنی بر برنامه‌نویسی و ریاضیات برای حل مشکلات رایج و ارائه راهکارهای نوین خودکار استفاده کنند. گای برگر، کارشناس اقتصاد در این خصوص می‌گوید: «در پنج سال گذشته، آگهی‌ها و استخدام‌های انجام شده در حوزه هوش مصنوعی رشد ۷۴ درصدی داشته‌اند. هوش مصنوعی به خوبی توانسته به هر صنعتی وارد شود و هنوز هم هیچ نشانه‌ای دال بر کند شدن روند استخدام افراد دیده نمی‌شود. هوش مصنوعی در سه سال گذشته با آهنگی ثابت از سوی سازمان‌ها و توسعه‌دهندگان پذیرفته شده و انتظار داریم دست کم برای چند سال آینده این استقبال ادامه پیدا کند.» میزان حقوقی که یک متخصص هوش مصنوعی دریافت می‌کند در مقایسه با سایر رشته‌های فناوری‌اطلاعات زیاد است.

به‌طور متوسط میانگین دستمزد شاغلان این صنعت چیزی فراتر از ۱۰۰ هزار دلار در سال است. به‌طور مثال، یک مهندس هوش مصنوعی در کشور ایالات متحده به‌طور میانگین ۱۴۰ هزار دلار در سال دستمزد دریافت می‌کند. البته در برخی موارد بسته به سابقه کار و سطح مهارت‌ها این رقم تا ۲۵۰ هزار دلار نیز جهش دارد. جالب آن‌که گزارش سایت لینکدین با گزارش سایر موسسات مختلف هم‌خوانی دارد و نشان می‌دهد مشاغل مرتبط با یادگیری ماشین با یک جهش ۳۴۴ درصدی در مقایسه با سایر مشاغل برای پنجمین سال متوالی عنوان محبوب‌ترین شغل دنیای فناوری را از آن خود کرده‌اند. افراد مسلط به یادگیری ماشین در سال ۱۴۶ هزار دلار دستمزد دریافت می‌کنند. رشد روزافزون تجهیزات هوشمند و نیاز سازمان‌ها به‌ خودکارسازی وظایف و کم کردن هزینه‌های جانبی اصلی‌ترین عامل محبوب شدن مشاغل هوش مصنوعی است.

تقریبا بیشتر شرکت‌های بین‌المللی و حتا برخی از شرکت‌های ایرانی به دنبال جذب متخصصان هوش مصنوعی هستند. لینکدین در گزارش خود متذکر شده است که تسلط بر تنسورفلو و پایتون در کنار یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی به هر متخصصی این شانس را می‌دهد تا به سراغ فرصت‌های شغلی پر سودتری برود. بیشتر مردم می‌توانند با مراجعه به موسسات و دریافت مدارک علمی معتبر در سازمان‌های بزرگ مشغول به کار شوند. پس از هوش مصنوعی به ترتیب مهندسی رباتیک با ضریب رشد استخدام ۴۰ درصد، متخصص تحلیل داده‌ها با ضریب رشد ۳۷ درصد، برنامه‌نویس فول استک با ضریب رشد ۳۵ درصد، مهندسی پایدار قابلیت اطمینان (Site reliability) با ضریب رشد ۳۴ درصد در مکان‌های بعدی قرار دارند. جالب آن‌که برخی از مشاغل و نقش‌های مرتبط با مشتری‌مداری همچون متخصص جذب مشتریان، متخصص فروش و نماینده توسعه فروش نیز در فهرست لینکدین وجود دارند.

۱۵۷۷۸۱۱۵۱۱این مشاغل و نقش‌ها به شدت بر روابط اجتماعی و تعامل با مردم وابسته هستند، بنابراین مشاغلی همچون ارتباطات اجتماعی، حل مسئله و همکاری نقش کلیدی نیز بازار کار خوبی دارند و روند جذب نیروی کار در آن‌ها زیاد است. در ارتباط با چنین مشاغلی نمی‌توان به سراغ فناوری‌های خودکارسازی رفت و انتظار داشت یک سازمان به موفقیت برسد، زیرا مشاغلی که ارتباط مستقیمی با مشتریان دارند به افرادی نیاز دارند که مهارت‌های اجتماعی خوبی داشته باشند. در مجموع ده شغلی که لینکدین به عنوان برترین مشاغل سال ۲۰۱۹ به آن‌ها اشاره کرده به شرح زیر هستند:

  1.       (متخصص هوش مصنوعی)  Artificial Intelligence Specialist
  2. (مهندس روباتیک)Robotics Engineer
  3. (داشنمند علم داده ها) Data Scientist
  4. (مهندس فول استک) Full Stack Engineer
  5. (مهندسی پایداری قابلیت اطمینان) Site Reliability Engineer
  6. (متخصص موفقیت فروش/مشتریان )Customer Success Specialist
  7. (نماینده توسعه فروش)Sales Development Representative
  8. (مهندس داده)Data Engineer
  9. (تکنسین بهداشت رفتاری) Behavioral Health Technician
  10. (متخصص امنیت سایبری) Cyber Security Specialist

منبع : ماهنامه شبکه

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا